Osocze bogatopłytkowe (PRP)
Osocze bogatopłytkowe (PRP – Platelet-Rich Plasma) jest substancję otrzymywaną z krwi żylnej pacjenta, pobranej bezpośrednio przed zabiegiem. Zawiera ono szereg substancji (m.in. tzw. czynniki wzrostu), które, wprowadzone w obrębie skóry, pobudzają naturalne mechanizmy odnowy i regeneracji tkanek, takie jak:
- produkcja kolagenu, który odpowiada za jędrność i elastyczność skóry
- wytwarzanie nowych naczyń krwionośnych, w efekcie czego skóra staje się lepiej ukrwiona i odżywiona
PRP pobudza procesy podobne do tych, które zachodzą podczas gojenia rany. Wpływają one na poprawę stanu nawilżenia skóry, oraz powodują spłycanie zmarszczek.
Czy PRP jest dla mnie?
Jeśli twoja cera wykazuje oznaki starzenia, zmęczenia lub niedożywienia, jest słabo napięta, wysuszona, a jej kolor nie jest jednakowy na całym obszarze, PRP może być rozwiązaniem, którego potrzebujesz.
Osocze bogatopłytkowe znajduje zastosowanie w leczeniu blizn po przebytym trądziku, jak też wspomaga gojenie skóry po zabiegach.
Warto zwrócić uwagę, że Twoje osocze bogatopłytkowe jest to substancja w pełni kompatybilną z Twoim organizmem. Jest to więc świetne rozwiązanie, jeśli jesteś alergikiem.
Przebieg zabiegu
Zabieg regeneracji z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego jest wykonywany w trakcie jednej wizyty w gabinecie medycyny estetycznej.
Wymagane jest pobranie krwi od pacjenta. Ten etap zabiegu wykonywany jest z maksymalnym komfortem dla Pacjenta, w dogodnej dla niego pozycji, bez konieczności bycia na czczo.
Z pobranej krwi, lekarz medycyny estetycznej uzyskuje osocze bogatopłytkowe, które następnie wprowadza wgłąb skóry Pacjenta za pomocą techniki polegającej na wykonaniu mikronakłuć na obszarze skóry poddanym zabiegowi. Charakterystyka (liczba, gęstość, umiejscowienie) i sposób wykonywania nakłuć (liniowe, obszarowe) są ustalane na etapie planowania zabiegu, zgodnie z tym, jaki efekt ma zostać osiągnięty. Sam zabieg jest wykonywany za pomocą nowej generacji urządzeń, pozwalających na precyzyjne podanie substancji przy minimalnym dyskomforcie ze strony Pacjenta.
Wykorzystano fragmenty tekstu pochodzącego z Wikipedii.
Opracowanie: Aleksandra Busch, udostępniono na licencji CC-BY-SA.